augusti 2016 | Carcos.se
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]

Carco

Hej! Jag är 23 årig finlandssvensk tjej som bor i Västerås och som brinner för bloggen. Jobbar som journalist och har för det mest många bollar i luften. Här på bloggen får ni följa min vardag och alla äventyr som dyker upp! Kram Carco
Kontakt : carcosblogg@gmail.com
  • Facebook
  • Instagram
  • Nouw
  • Snapchat
  • Twitter
  • Youtube

Instagram @carcoo

Kategorier

  • Bakning
  • Finlandssvensk i Sverige
  • Game of Thrones
  • Livsstil
  • Matlagning
  • Resa
  • Vloggar

Youtube

  • Mariakören på turné i Karlskrona och Kalmar
  • Helgvlogg i Västerås

Mest lästa

  • Det har blivit dags för min bröstoperation (2 706)
  • En storgråtande Carco efter operationen (1 469)
  • Tjejer undersök era bröst! (1 333)
  • Jag har tränings- och sexförbud (1 300)
  • Vi har köpt hus (1 284)
  • JAG BLEV ANTAGEN!!!! (1 217)
  • Därför har bloggen legat nere (1 059)
  • Ätstörningstankar och operation (984)
  • Så var Kristallen Galan (975)
  • Konferens om mina bröst - resultatet efter operationen är här (906)

Nya inlägg

  • Post featured

    Åh vilken härlig dag

Sök

Efter 3 jobb intervjuer

onsdag 31 augusti 2016, 17:28

känner man sig lite slut i skallen. De två första intervjuerna var riktigt roliga, hoppas innerligt att jag får något av de jobben. Meeen den sista så även om jag skulle få jobbet så skulle jag nog tacka nej. Några saker som de krävde var att man jobbade några dagar i julhelgen ( inte en chans, då är jag i Finland), att jobbet alltid går före skolan samt att man ibland kan vara tvungen att skippa någon föreläsning för att jobba ifall någon annan är sjuk. Skulle inte tro det. Skolan kommer i första hand, för om jag inte sköter skolan får jag inga studiepoäng och får jag inga studiepoäng så får jag inget studiestöd vilket leder till att jag får bo på gatan och äta nudlar.

Inte riktigt det jag vill.. En intervju kvar om 2 veckor så hoppas på att få ett jobb som fungerar på sidan om plugget. Sen vill man ju hinna träffa sin andra halva ibland också så även på den fronten skall det fungera. MEN det skulle det göra med något av de 2 första som dessutom är roliga jobb. Håll tummarna för mig.

Nu är det bara att sätta igång och plugga, har några deadlines och föreläsningar som skall förberedas inför.

//Carco

Bild: Hovet

10
  • Dela på Facebook
  • Dela på Twitter
  • Dela på Pinterest
  • Postad i: Livsstil

Gillar

Kommentarer

Stressigt värre studentliv

tisdag 30 augusti 2016, 21:19

Huhhu säger jag bara. Nu har verkligen plugget kört igång på riktigt. Känns i hela kroppen. Den första deadlinen är nu inprickat och vi har endast en vecka på oss att läsa ut en bok på 250 sidor och skriva en inlämningsuppgift på den, sen rekommenderades det att man läste den 2 eller 3 gånger för att gå en bra helhets bild. Inte nog med detta, förutom denna bok så har vi även en annan bok som vi skall ha läst 40 sidor tills nästa vecka. Hua hua, nu dör nog mitt sociala liv snart.

Klockan 19 slutade jag plugget idag och efter det blev det att plugga in inför föreläsningen imorgon. Tack och lov så var det bara ca 15 sidor så det var inte så farligt. Nolle-p är fortfarande igång och faddrarna har planerat in en massa program för oss nollor. Roligt men energikrävande. Så många intryck och så mycket att lära sig. Tur för mig att jag har en filofax. Så nu ikväll har jag gjort upp en plan för dessa 2 närmaste veckor, men även kollat över resten av nästa månad.

Förutom att plugga så måste man ju hinna ta hand om sin lägenhet. Så klockan 8 i morse hade jag tvättid, rena kläder, underbart! Har även hunnit dammsuga, fixa mat och städa lite annat smått.

Full rulle hela dagen. Ja den tar inte riktigt slut än. För en stund sen ringde dom från MAX angående min jobbansökan, gissa vem som skall på jobbintervju imorgon!!! En jobb intervju, nej skämt och sido jag skall inte bara på en utan 3ST!!! Så ikväll måste jag sova tidigt för imorgon är det 3 jobbintervjuer, 1 föreläsning samt plugg inför de 2 andra föreläsningarna på torsdag.

Så just nu känner jag att det är okej att säga tack och godnatt. Denna tjej behöver samla krafter inför imorgon.

//Carco

Lite så känns det just nu.

Källa: tumblr

3
  • Dela på Facebook
  • Dela på Twitter
  • Dela på Pinterest
  • Postad i: Livsstil

Gillar

Kommentarer

Här äter vi gott

lördag 27 augusti 2016, 20:07

Underbara lördag. Bästa sällskapet och fullspäckat schema. Denna morgon blev det tidig väckning för en gångs skull, tro det eller ej men det blev ingen sovmorgon. En promenad till Myrorna blev det och där hittade vi 2 sällskapsspel. Så ikväll blir det spelkväll och jag ska vinna!

Lite shopping i Ingelsta här i Norrköping blev det, hade några kuponger att använda upp som jag fått som nyinflyttad. Tusen tack för tårtan. Den satt bra 😉 Kanske borde flytta oftare om man får gratis tårta varje gång.

På innergården är det tydligen party, ingen aning om vad som händer men det är väl en helt vanlig lördag här i Norrköping.

Dags o spela lite spel !

//Carco

1
  • Dela på Facebook
  • Dela på Twitter
  • Dela på Pinterest
  • Postad i: Livsstil

Gillar

Kommentarer

Carcos

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-03-05 13:40